7Blaze Experience #4 – script
Teretulemast lugema!
Osad vaatajad kurtsid, et videosid ei saa alati koos heliga kuulata, seega siin on teile video scprit, kust leiate mõtted videost number 4.
Teemadeks
- Kes on Eesti top 7 influencerit?
- Alkoholi reklaamiseadusest
- Videod ja subtriitrid
Esimene küsimus
Selles osas tuleb Juttu alkoholist, Eesti influenceritest ja videode vaatamistest.
Esimene küsimus oli esitatud Liis Merikülli poolt, et kes on Eesti top 7 Influencerit?
Päris hea küsimus, kuid teate, ma ei osanud kohe vastata. Kes hindab ja mille järgi? Samuti, et mis kanalis?
Instagrami kohta näiteks saan nimekirja www.Influence.co keskkonnast.
Selle järgi top 7 on Eesti Instagram influencerid järgmised:
- Mariel Pähkel @mrlphkel
- Goldmanni @goldmanni
- Jenni Korjus
- Keidy Arrak
- 🦄||Griseldis||
- Irina Kajdakowska
- Anita Sibul
Ma soovitan uurida kellel palju jälgijaid ja kõrge engagement, kuid lisaks pigem otsi kedagi kes veel pole top 7 ning kellega sul õnnestuks pikaajaline koostöö teha ning iganädalast sisu saada ka enda kanalitesse.
Influenceri toppi peaksid sa hindama selle järgi, et kui palju keegi suudab sulle väärtust luua.
Kallis kuulaja, lisa kommentaaridesse enda lemmik eesti influencer.
Teine küsimus
Kuna detsembris muudeti alkoholi reklaamiseadust, siis on see tekitanud parajat segadust ka sotsiaalmeedia turundajatel, sest seaduse mitte täitmise eest võib saada kuni 50000€ trahvi.
Enne kui pöördun küsimuse poole, siis loen ette teile uue seaduse – pidage vastu.
Küsimuse esitas mulle Ene post.
kas tasulise reklaami keelamine hõlmab ka postituste sponsoreerimist oma lehel?
ja veel: kas kõik need punktid, mis puudutavad elusolendite jms kujutamise keelamist kehtivad kui teha tavapostitusi oma konto lehel?
Ma kirjutasin ka riigiteatajale ja paluti lugeda seletuskirju.
Lugesin igasugu artikleid ja arvamusi, ent siis pöördusin tagasi seaduse poole.
Minu arust on siis jah, igasugune sponsoreerimine keelatud, sest see läheb ju alkoholibrändi nime alt levima. Seega tegelikult ei tohiks üldse reklaami siis kasutada.
Ja teine osa sellest olid elusolendid, et kui neid ei tohi kasutada telekas, siis usun, et neid ei tohi ka nutitelefonis Facebookis, või instagramis näidata. Või mis tahes muu ekraan.
Praktika näitab seda, et tegelikult turundus jätkub mingil määral ja seadusetegijad ei saa täpselt ise ka sotsiaalmeediast aru, kuid kindlasti saabub hetk kui tuleb esimene keiss ja esimene trahv.
Nii, et olge kõik ettevaatlikud.
Kolmas küsimus
Viimane küsimus oli pigem lause, kuid siiski hea point.
- “Jaan ma ei tea, mis su video stats ütleb, aga ilma subtiitriteta peab ikka korralik pomm olema, et tahaks soundi käima panna ja vaadata 6+ min pikkust videot.”
7Blaze Experience videode seeria on ühtlasi ka paras Experiment, et hakkasin lihtsalt pihta ja loodan, et saan ajas ja tegutsedes paremaks.
Teen videosi üksinda, et arendada endas ka videotoimetamist, esinemist ja kõike muud. Subtriitride lisamine hetkel ei tundu mulle enda aja mõistlik kasutamine – kui keegi kuulajatest on selles osav, siis palun võtke minuga ühendust.
Küll sain sellest super idee, et tegelikult ma teen ju mingisuguse käsikirja alati valmis, et oma mõtted enne selgelt läbi mõelda. Ning saangi hakata avaldama seda scripti 7Blaze blogipostitusena neile, kes soovivad lugeda.
Hetkel olen saanud iga video puhul vähemalt paar inimest, kes on mind tänanud uute mõtete eest. See on minu jaoks juba pomm, kui saan inspireerida enda tegevustega edasi toimetama. Ühtlasi loodan, et need kes huvi tunnevad ja seda nõu vajavad, suudavad ka video lõpuni vaadata või vähemalt nii kaua, et ühe mõtte kaasa võtta..
Outro
Need olidki selle video 3 mõtet ja küsimust. Nagu naksti sai kõik läbi. ja kiitused teile, kes vaatasid selle heliga lõpuni! (või lugesid)
See kord läks video siis esimesena Youtube ning hoian teid siis järgmises saates kursis, et mis läks hästi ja mis mitte nii hästi. (no ei läinud üldse nii hästi)
Mina olen Jaan ja soovin Imelist elu sulle!
Ole sotsiaalne!
—————-
Viited
Eesti Influencerid https://influence.co/go/location-search/top-ee-influencers
Alkoholi reklaam sotsiaalmeedias https://www.sm.ee/et/uudised/alkoholireklaam-keelatakse-sotsiaalmeedias-vaikepoodide-noudeid-leevendatakse
Reklaam sotsiaalmeedias https://www.sm.ee/et/alkoholi-ja-reklaamiseaduse-muutmine#Reklaam%20sotsiaalmeedias
Milline on sotsiaalmeedia definitsioon?
Mõistet sotsiaalmeedia kasutatakse Eesti õigekeelsussõnaraamatu tähenduses. Silmas on peetud eelkõige erinevaid kontaktvõrgustikke, näiteks Facebook, Twitter, Instagram, Youtube.
Kas kõik Eesti tootjad peavad oma kontod sotsiaalvõrgustikest kaotama?
Ei, kõigil ettevõtetel on õigus omada sotsiaalmeedia kontosid. Säte ei rakendu alkoholikäitleja enda veebilehele, mille all tuleb mõista ka käitleja kontot neis
sotsiaalvõrgustikes, näiteks alkoholitootja lehte Facebookis vms.
Kui inimene on asunud jälgima rahvusvaheliste alkoholitootjate kontosid, siis kas sellisel juhul on koostöös Facebookiga seatud mingisugused piirangud?
Üksikisik võib jälgida seda, mida ta soovib. Seda seadus ei reguleeri.
Kas sotsiaalmeedia firmadega on reklaamide mitteavaldamiseks sõlmitud kokkulepe?
Mis puudutab Facebooki ja Google’it, siis üldiselt järgivad need siseriiklikke õigusakte. Näiteks pole Norras, kus alkoholireklaam on keelatud, sellega olulisi probleeme esinenud.
Kasutaja päritolumaad on tänapäeval küllaltki lihtne tuvastada. Küll ei saa me reguleerida seda, kui tarbija ise kasutab vahendeid geograafilistest piirangutest möödaminekuks, näiteks teise riigi telekanali jälgimiseks vms.
Mida tähendab see, et alkoholikäitleja ei tohi jagada tarbijate poolt loodud sisu?
NBNB!
Säte on eelkõige mõeldud adresseerima mänge: „Jaga ja võida!“ või „Postita meie seinale lõbus lugu ja võida auhindu“ jne. Ettevõtete üleskutse jagamisele või postitamisele on selgelt seadusega vastuolus. Kui vastav platvorm võimaldab, tuleks eemaldada ka võimalus, et teised kasutajad saaksid ilma lehe haldaja nõusolekuta alkoholikäitleja lehele midagi postitada.
Kui mõni avalik lehekülg postitab pildi, kus tegelasel on käes õllepudel või on nende tegevus seotud alkoholiga, siis kas seda käsitletakse samamoodi alkoholireklaamina?
Kui tegemist pole alkoholikäitleja loodud või sponsoreeritud lehega, siis on sellised postitused lubatud. See on eraisiku väljendusvabadus. Kui postitus tehakse tellija (alkoholikäitleja) initsiatiivil, siis muutub see reklaamiks. Sellist olukorda reguleerib juba praegu reklaamiseadus.
Kes ettevõtete tegevust sotsiaalmeedias kontrollib ja menetleb?
Järelevalvet sotsiaalmeedias (ja mujal) teeb tarbijakaitseamet.
Kes vastutab sotsiaalmeedias reklaami avaldamise keelu täitmise eest?
Vastutab eelkõige reklaami tellija. Sellepärast nõuabki reklaamiseadus, et tellija oleks selgelt tuvastatav.
Siin on siis tulemus.
Jäta kommentaar...