7 moodust isuäratava pealkirja loomiseks

Vaatame tõele näkku: meie, inimeseloomad, anname praktiliselt igale subjektile esialgse hinnangu selle väljanägemise järgi:  raamatule kaanekujunduse alusel, inimesele välimuse järgi ning artiklile selle pealkirja järgi. Alles seejärel, kui objekti välimus on inimese jaoks vastuvõetav, hakkab ta asja lähemalt uurima. Pealkirjade puhul on olukord veelgi marginaalsem: selle järgi otsustab inimene kas kirjatükk on väärt tema kullakallist aega või on tegu tühja plätserdisega, mis vääribki veebiavarustusse jäljetut kadumist. Kuidas aga luua sellist pealdist, mis päästab kirjatükist sellisest traagilisest saatusest?

KASUTA NUMBREID

Arvud torkavad tekstitulvas hästi silma ja seetõttu on need efektiivsemad kui numbrivabad pealdised. Arv annab inimesele teada kirjatükki potentsiaalse pikkusest ja sellest tulenevalt saab ta määratleda kui palju kuluks temal selle tarbimiseks. Samuti annab number ka lubaduse, et arvuga kirjatükk hakkab olema kerge ja kiire lugemine, mis on igale inimesele meelepärane.

Mida väiksem on pealkirjas olev number, seda sisutihedam paistab tekst olevat ja mida suurem see on, seda põhjalikum tekst on see inimese ettekujutuses.

Üsna suurt rolli mängib ka arvutüüp: inimestele on meelepärasemad paaritud arvud tänu nende ebaperfektsusele.

Samas ei tasuks pealkirja koostamisel lähtuda põhimõttest „mida rohkem seda uhkem“. Tekst pealkirjaga “999 nätsu närimise moodust“ hirmutaks paljusid inimesi ära. Sinul tuleb leida see kuldne arv, mis poleks ei liiga väike ega liiga suur.

RÕHUTA VÄÄRTUST

Pealkiri peab täies mahus ja selgelt kajastama kirjatükis olevat kasutegurit. Mida spetsiifilisem ning täpsem on kasutegur, seda suurema heameelega inimene asub teksti lugema.

Väga hästi toovad teksti kasuteguri välja õpetusartiklite pealkirjad. Üldjuhul inimesed tahavad alati midagi juurde õppida ning seetõttu koguvad need üsna soliidseid vaatamiste ja jagamiste arve. Hea näide väärtust rõhutavast pealkirjast:

„10 nippi kuidas suveks 10 kg kaalust alla võtta”

Siin on välja toodud konkreetne väljund: inimene saab kindla arvu kaalulangetamise soovitusi, kindla ajaperioodi, mille jooksul tulemus saavutatakse ning enam-vähem kindla tulemi.

TEKITA UUDISHIMU

Uudishimu on üks tugevamaid tundeid, mis sunnivad inimesi arenema, õppima, lugema, uurima ja mis kõige tähtsam: veebis linkidele vajutama. Seega oleks igati mõistlik seda inimlikku „kiiksu“ ära kasutada.

Kõige lollikindlam moodus uudishimu ärgitamiseks on esitada huvitav küsimus, näiteks: „Miks on naabrimees sinust parem?“. Küsimuste esitamisel saad sa vabalt lasta oma fantaasial lennata ning esitada sellist küsimust, mis magnetina tõmbaks lugejaid juurde.

Üks kuldreeglitest pealdis-küsimuse koostamisel on see, et inimene ei saaks sellele vastata ühe sõnaga. Pole ka mõistlik esitada küsimust ja sellele ka ise vastata. Sellisel juhul pole lugejal mõtet end teksti tarbimisega koormata.

Ühes hästi kirjutatud krimiromaanis lõppeb peatükk kõige huvitavamal kohal ning kripeldama jäänud küsimused saavad vastuse alles järgmises peatükis. Korralik pealkiri peaks olema nagu hästi kirjutatud kriminulli peatüki lõpposa: inimesel ei tohi jääda muud valikut kui edasi lugeda.

KASUTA ÕIGEID SÕNU

Pealkirjas olevad sõnad on kogu teksti „hingepeegliks“ ja just nende järgi otsustab inimene, kas kirjatükk on tema aega väärt. Seega tuleb pealkirjas olevate sõnade valikul olla väga kaalutlev ning ettevaatlik.

Iga pealkirjas olev sõna peaks täitma mingit eesmärki ning andma inimesele müksu allolevale kirjatükile pilku peale viskama. Seega tuleks niisama kohatäitjatest pealdises lahti saada.

Mõned inimesed usuvad, et sõnadel on võlujõud, mille abil on võimalik korda saata head ja halba. Näiteks riigihümni paremalt vasakule kolmekordse kiirendusega lugedes lähevad vihmapilved peitu. Turunduses usutakse samuti, et kindlatel sõnadel on mõjujõud inimeste üle, mis sunnivad neid soovitud viisil käituma.

Positiivsed ning energiast pakatavad sõnad nagu „ilus”, „uus”, „kiire”, „energiline”, „fantastiline”, „ulmeline”, „uskumatu”, „geniaalne”, „ennenägematu”, „kaunis“ ei lisata ilma asjata praktiliselt iga reklaamlehviku või plakatile. Sellised sõnad teevad inimese tuju heaks, halvaks või millekski vahepealseks, mis omakorda sunnivad inimese teatud viisil käituma. Seega oleks igati mõistlik  kasutada taolisi “võlusõnu” meelitamaks inimest oma postitust vaatama.

Pealkirja koostades tuleks vältida ülivõrdes positiivsete sõnade kasutamist, kuna need annavad kirjatükile odava, laisalt kirjutatud plätserdise hõngu juurde.  Sõnu „Suurim“, „Uusim“, „Parim“, „Ilusaim“ on kasutatud üleliia tihti ning need peletavad inimesi eemale.

Mina soovitan kasutada pealkirjades värvikaid, ebatavalisi, huvitavaid sõnu ja nende kombinatsioone, mis tekitaksid lugejas emotsioone. Kasuta vanasõnu, kõnekäände,  tsitaate või midagi muud huvitavat. Kui sõnavarast jääb puudu võta välja oma Mõmmiaabits, Õigekeelsuse Sõnaraamat või lemmik kriminull ning hakka pealkirjade ideid noppima.

MÄNGI TUNNETEGA

Tunded panevad meid tegutsema ja mida tugevamad need on seda suurema tahtmisega hakkame toimetama. Pealkirja eesmärgiks on teha harilikust inimesest postituse lugeja ning selleks tuleb pealkirjal inimese tundekeeltel mängida.

Kaldu äärmustesse

Võrdle erinevaid nähtusi, objekte, teemasid, produkte. Kasuta sõnu “parim”, “halvim”, “uusim”, “vanim”.

Aja naerma/nutma

Inimeste tundekeeltel mängimine on äärmiselt efektiivne. Kirjandusteosed, muusika, filmid saavutavad edu just tänu oma oskuslikule võimele manipuleerida inimese tunnetega.

Aja närvi

Viha ja vastikus on väga võimsad emotsioonid, mille abil saab inimesi mõjutada ja mis meelitab lugejaid ligi

Hirmuta

Hirm müüb ja meelitab hästi ligi

Paku midagi ilusat

Ilu ja iha müüvad ning köidavad tähelepanu

Jaga ja valitse

Jaga oma publik kahte leeri, ülista ühte poolt ja halvusta teist poolt

Ärata uudishimu

Esita mõni huvitav küsimus või jäta pealkiri poolikuks. Loomulik uudishimu sunnib inimest vastust otsima.

Tõstata vastuoluline teema

Vastuoluliste teemade käsitlemisel paned sa nii mõnelgi inimesel vere keema, mis jällegi sunnib tekstile pilku peale viskama.

PÖÖRA TÄHELEPANU STRUKTUURILE

Pealkirja koostamisel on oluline arvestada ka selle struktuuriga, kuna ka see mängib üsna olulist rolli.

Esmajoones tuleks tähelepanu pöörata pealkirja pikkusele: liialt lühike jääks arusaamatuks ja ülipikk hirmutab lugeja ära. Iga pealkirja osa peab täitma mingisugust eesmärki ning müksama inimest hakkama postituse tarbijaks. Seega peaksid kõik tühjad ja eesmärgitud elemendid likvideerima.

Arvestada tuleks ka sotsiaalmeedia platvormide piirangutega. Näiteks Twitter ei luba pikemat kui 140 tähemärgist säutsu. Bufferi andmetel on optimaalseteks pealkirjade pikkusteks Twitteris 71-100 tähemärki, Facebook’is koguvad enim tähelepanu ligi 80 tähemärgist koosnevad pealdised ja Google+’s on parajaks postituse pealkirja pikkuseks 60 tähemärki.

Eraldi juttu väärivad ka pealkirjas olevad kirjavahemärgid: küsimärgid, hüüumärgid, ülakomad, komad ja koolonid, mida tihtipeale unustatakse või ei osata lisada.  Ei tasu häbeneda lisamast küsimuse lõppu küsimärki, käsu juurde hüüumärki ning vajaduse korral muud kribu. Vastasel juhul jätab pealdis pooliku mulje või jätab ruumi valesti tõlgendamiseks. Maitsekalt paigutatud koolon või punkt teeb tiitli mõningal juhul isegi atraktiivsemaks ning arusaadavamaks. Näiteks:

“12 lummavat Aasia maastikupilti. Viimane kisub sõnad suust”

Seda tehnikat ei tasu eriti tihti kasutada, kuid kuna taolised pealdised on juba halva maine teeninud, kuid aeg-ajalt pole patt seda kasutada.

KASUTA MALLE

Sajandite jooksul mil pealkirju on ühiskonnas ja meedias kasutatud, on välja kujunenud teatud lollikindlad mallid, mis aitavad teha iga pealkirja natukenegi atraktiivseks. Neid kasutades ei tulegi sul oma halle ajurakukesi pingutada: täida lüngad ning asi ants: magus pealkiri on valmis.

“Kes tahab (teha/saada midagi)?”

“(Millegi) Saladus”

“Lihtne moodus, mis aitab sul (midagi saavutada)”

“Vähetuntud viis (midagi teha)”

“Saa korraga lahti (probleem)”

“Kiire viis (lahendada probleem)”

“Nüüd saad (midagi väärtusliku) seejuures lihtsa vaevaga”

“(tee midagi) maailmaklassi tasemel”

„Kõik peavad teadma (saladus)”

Mina soovitaks mallide kasutamist võimaluse korral vältida, kuna need on inimesi ära tüüdanud ning midagi originaalset mustmiljon korda kasutatud malli järgi luua on äärmiselt raske. Malli oleks mõistlik kasutada ainult viimse õlekõrrena, kui oma aju midagi originaalsemat välja ei anna.

Hea pealkirja koostamine on omaette kunst, mis vajab teatud määral annet, natuke oskusi ning posutäie kogemusi. Hea pealkiri ei kipu automaatselt tulema ning isegi hiiglasliku kogemustepagasiga kirjanikel, ajakirjanikel ei kuku alati kuldaväärt pealdis välja. Seega tuleb sul pidevalt harjutada, katsetada, läbi kukkuda, analüüsida ja uuesti kirjutada, et üks kord kirjutada selliseid pealkirju, mida pole häbi isegi vanaemale näidata.

Allikad:

Social Media Examiner 6 Tips for Writing Headlines that Drive Traffic

Social Media Examiner How to Create Headlines That Go Viral With Social Media

Reviewz’n’Tips How To Write Killer Headlines That Drive Massive Traffic

ProBlogger 6 Lessons for Writing Irresistibly Magnetic Blog Post Headlines

ProBlogger Can You Resist Clicking These 3 Headlines?

The WriteLife How to Write Blog Post Headlines Readers Want to Click On

Jäta kommentaar...

Kommenteerimine on suletud.

VÕTA JULGELT ÜHENDUST, KÜSIDA VÕIB KÕIKE!

Jaga mind ka teistele, sest jagatud rõõm on mõõtmatu!