Pöidlaküüdi reisijuht eduka blogi loomiseks
Ühel neljapäeva pärastlõunal avastab Artur, et konkurendile tuleb üha uusi ja uusi kliente internetis nagu võluväel. Samal ennelõunal müügikõnesid tehes mitmeid äraütlemisi üle elanud Arturi jaoks on see juba liig mis liig. Ta otsustas hüpata rongile- mis kihutab 84,9 miljonit postitust päevas- ehk luua ka endale blogi.
Aga millest alustada ja kuidas luua edukas blogi, mis täidab oma eesmärki ning toob ka üha uusi ja uusi lojaalseid kliente?
Eduka blogi loomiseks vajalikud sammud
See artikkel on sinu jaoks, kui sa oled otsustanud kasutada blogi ja sisuturundust oma brändi ning toodete ja teenuste turundamiseks. Selles artiklis leiad sa 5 tähtsaimat sammu, mis on aluseks eduka blogi loomisel.
5 aastat tagasi olin mina täpselt samas seisus. Teadsin, et blogi on vajalik, aga mul ei olnud õrna aimugi, kuidas seda kõike teha. Küll oli minus aga põletav soov jagada teistega oma kogemusi, teadmisi, ideid ning mõtteid. Ja mis siin salata, ka suur unistus lõppkokkuvõttes luua endale asukohavaba sissetulek.
Peale mitmete blogide loomist, kümneid ja kümneid koolitusi, palju ämbreid (ka väga kalleid), eksimusi ja testimisi, on mul siiralt hea meel anda nüüd sulle edasi tarkused, mis kindlasti säästavad sulle palju aega ja raha.
1. Milline blogiplatvorm valida?
Kiire vastus- WordPress. Miks? WordPressi kasutavad eBay, Mozilla, Reuters, CNN, Google Ventures ja isegi NASA ning pole mingit kahtlust, et WordPress suudab ka sinu ettevõttele või mõneks muuks otstarbeks loodava veebilehega hakkama saada.
Kas teadsid, et WP on nii populaarne, et sellel platvormil postitatakse 17 artiklit sekundis?
WP on lihtne, võimas ning tasuta. WP kui platvorm on tasuta. Ka erinevaid välimusi/disaine e “template” on tasuta, kuid soe soovitus on siin siiski natuke välimusse investeerida.
Tasuta disainid on piiratud funktsionaalsusega ning enamasti mitte ka eriti stiilsed. Järgmine soodsaim võimalus on osta endale korralik Theme. Pakkujaid on palju, lihtsalt Googelda nt “best wordpress business themes”.
Omast kogemusest niipalju, et kuigi enamus valmiskujundusi on üsna lihtsad tuunida, on nende seadistamine siiski võhikule paras pähkel. Kui sul ei ole õrna aimugi väljenditest nagu HTML, JavaScript jne, siis võta kampa mõni arendaja, kes seadistab sinu blogi just selliseks nagu sa soovid.
WordPress on tegelikult tohutu suur kommuun foorumite ja blogidega. Oma küsimustele saad sa kiire otsinguga üldiselt minutite jooksul lahenduse. Samuti on Youtube’s pea kõikvõimalike WordPressi puudutavate küsimuste, nippide ja trikkide kohta õppevideosi.
2. Milline domeen on parim?
Oled kindlasti isegi netis ringi surfanud ja ka palju erinevaid blogisid näinud.
Luba ma küsin sinult, kumb on lihtsalt kutsuvam, ilusam ja meeldejäävam?
- travelingtheworld.wordpress.com
või - travelingtheworld.com
Niisama lihtne see ongi!
Loomulikult on õige domeeninimi vajalik ka Google’s ja teistes otsimootorites leitavuse parandamiseks, emaili turunduseks ning eelkõige sinu isiklik domeen on sinu domeen ja oluliselt professionaalsem kui miski muu!
Kuidas valida domeeni nimi?
Konkreetsele valdkonnale keskendudes oleks parem kasutada kõlavat ja huvitavat ning hästi meeldejäävat nime. Nimi võiks (aga ei pea tingimata):
-
- ütlema selgelt, mis valdkonnaga on tegu
travelingtheworld. com, cookingbooks. com, childrenstoys. com - olla võimalikult lühike ja kergesti hääldatav/kirjutatav
ülalmainitud nt aga mitte thisishowwetravelandmakemoney. com
- ütlema selgelt, mis valdkonnaga on tegu
Väldi sidekriipse nimes. Raskem meelde jätta.
Blogi nimi ja domeeni nimi peab olema üks ja sama.
Kui lood ingliskeelse blogi, siis ainult .com lõpuga! Kui ei ole, siis tuleb leida uus nimi. Ära vali mõnda teist laiendit nagu .net, .eu jne.
Miks? Sest .com on kõige usaldusväärsem domeenilaiend ja saab alati Google otsingutes paremad kohad kõikide teiste ees.
Lühidalt- .com teenib sulle rohkem raha kui ükski teine laiend.
Kui lood eestikeelse blogi, siis loomulikult .ee lõpuga. Domeene saad osta siit https://www.zone.ee/
Zone’st saad ka majutuse ehk hostingu oma blogile ning ka WordPressi vaid paari hiireklikiga.
Sinu domeen ja blogi nimi on sinu bränd. Ka Facebooki fännileht, YouTube kanal ja teised sotsiaalmeedia kanalid (ärieesmärgil) võiksid olla sama nimega.
3. Edukaks blogimiseks vajalikud tööriistad
WordPressi jaoks on saadaval väga palju tööriistu ehk pluginaid. Tasuta ja tasulisi. Siinkohal toon välja kõige tähtsamad, mida sa vajad, et sinu blogi saaks teenida oma eesmärki.
Yoast SEO– lihtne ja võimas tööriist, mis aitab sul kirjutada postitusi selliselt, et need saaksid võimalikult hea koha otsimootorites. Teisisõnu “on-page SEO” on lihtne ka algajale.
Akismet Anti-Spam- niipea kui su blogi on onlines, tulevad ka spam kommentaarid. Ja mitte vähe. Akismet hoolitseb selle eest, et sinu blogipostituste alla nad ei satu.
WP Super Cache– aitab sinu blogil kiiremini laadida.
Siin on Kissmetrics’i poolt väga hea infograafik, kuidas laadimiskiirus mõjutab külastatavust
Smush Image Compression and Optimization– me oleme kõik visuaalsed ning pildid on blogipostituse juures väga tähtsad. Kvaliteetne pilt aga on enamasti suur fail, mis omakorda teeb blogi laadimise aeglasemaks. Smush pakib sinu pildid automaatselt kokku, andes blogile kõvasti juurde laadmiskiirust.
Google XML Sitemaps– kui arvad, et kirjutad blogipostituse ja vupsti, lugejaid tuleb kui murdu, siis kahjuks nii see ei ole. Peale blogipostituse avaldamist ei ole sinu postitus otsimootorites leitav.
Nähtavaks ehk leitavaks saab ta alles siis, kui Google on sinu postituse indekseerinud. See plugin teeb indekseerimise lihtsamaks. (lähemalt sellel teemal “Turundus” alapunktis).
WP Forms– lihtsad ja mugavad kontaktivormid, mida saad oma blogis kasutada.
Google Analytics– väiksem versioon tavapärasest Google Analytics’ist, kus sa näed oma blogikülastuste statistikat otse oma blogis.
Wordfence Security– kõige populaarsem ja võimsam turvaplugin WP jaoks. Tulemüür, login kaitse ja palju muud.
Sumo– alati nähtaval olevad jagamisnupud (vaata praegu vasakule).
Veel soovitan:
All 404 Redirect to Homepage– kui sul peaks mõnel lehel olema katkine link, siis selle asemel, et külastaja satub lehele- Oops, lehte ei leitud- suunatakse ta hoopis sinu kodulehele.
Muideks on päris vingeid nippe, kuidas 404 (lehte ei leitud) puhul lehe mitteleidmise korral hoopis kliente juurde hankida, aga sellest lähemalt mõnes tulevases postituses.
Shortlinks by Pretty Links– lihtne ja mugav linkide lühendaja ja jälgija ehk “tracker”.
Simple Author Box– kena “autori kohta” kast blogipostituse lõppu.
4. Blogipostitus ehk sisu
Selleks, et sinu blogi oleks edukas ja tooks sulle järjest rohkem lugejaid ning lõpuks ka kliente, on vaja postitada strateegiliselt.
Alustades kohe õigesti ja kindla strateegiaga, oled edu kiirteel ning ka tulemused on kordades meeldivamad kui huupi lahmides.
Väga oluline on ka see, et sinu blogipostitus on õigesti üles ehitatud.
Millest kirjutada?
Loomulikult sõltub see eelkõige sinu valdkonnast, milles tegutsed. Oma blogis võib sul olla küll mitu kategooriat, kuid üleüldine fookus peab olema sinu valdkonnal.
Nt fitness blogija võib kirjutada nii harjutustest, toiduretseptidest kui ka spordiriietest, mis kõik on fitnessiga seotud. Postitus uuest iphone’st ei ole antud juhul sobiv
(va juhul kui tegu on personaalse blogiga).
Populaarsed postituse liigid.
Juhendid ja muud “kuidas” stiilis postitused- oma postitustes sa õpetad lugejale, kuidas ta saab mingi probleemi lahendatud. Täpselt nagu see postitus, mida sa praegu loed.
Meelelahutuslikud postitused- kuigi sinu blogi on äriblogi, on lugejad ju inimesed nagu sina ja mina ning kõigile meeldib, kui neil tehakse tuju heaks.
Intervjuud- intervjueerides oma ala eksperte, pakud sa oma lugejale tohutult väärtust. Üks parimaid starteegiad, mis eristab sind konkurentidest. Heaks näiteks on 7Blaze intervjuud siin.
Retseptid- toidublogi puhul.
Harjutused- fitness, kaalulangetus, jooga jne puhul.
Uuringud ja statistika- vastavalt valdkonnale mingi konkreetse teema väga süvitsi läbivõtmine. Õigele lugejale hindamatu väärtusega.
Enda kogemused- lugejatele meeldib samastuda. Jagades iseenda reaalseid kogemusi (häid ja halbu), saad sa anda lugejale vägagi kasulikke näpunäiteid.
Ja loomulikult kõikvõimalikud sinu ettevõtte ja toote/teenuse kohta käivad postitused.
5. Blogipostituste turundus
Mäletad, eelpool mainisin, et ei piisa vaid postituse järel “Avalda” nupu vajutamisest, et sinu blogisse tuleks lugejaid. Keegi kahjuks ei tea, et sa seda nuppu vajutasid. Sinu töö on nüüd kõigile sellest teada anda.
Ma toon sinu jaoks välja elementaarsed sammud, mida oleks vaja teha peale iga blogipostituse avaldamist.
Edasta oma blogi Google Search Console ja Bing Webmasters lehtedele.
Kõigepealt tuleb seal kontod luua, edastada oma blogi sinna ning seejärel edasta alati peale iga blogipostitust ka äsja valminud artikli aadress ehk URL. Sellisel viisil talitades indekseerivad otsimootorid sinu blogipostituse palju kiiremini.
Edasta oma blogipostitus Pingler veebilehel.
Pingler annab lisaks suurematele otsimootoritele sinu blogipostitusest teada ka paljudele teistele veebilehtedele.
Edasta oma blogipostitus StumbleUpon ja Digg veebilehtedele.
Kuigi teenused on mõeldud eelkõige ingliskeelsetele veebilehtedele, võib sealt ka eestikeelsele blogile külastajaid saada.
Saada blogipostitus oma emaili listile.
Kui sul veel ei ole emaili listi, siis hakka selle kasvatamisega kohe tegelema. Suurem osa sinu klientidest tuleb sinu emaili listist! Emaili turundusest lähemalt mõnes teises postituses.
Jaga postitust oma Facebooki fännilehel, oma uudisvoos ja sinu valdkonnaga seotud Facebooki gruppides.
Facebookis on ka hea grupp Eesti Blogijad, kus sa saad oma uut postitust alati jagada.
Jaga oma postitust kõikides sotsiaalmeedia kanalites, kus võimalik!
Teemakohased foorumid.
Neid on palju, tuleb lihtsalt natuke otsida.
Selleks, et kiiremini ja oluliselt rohkem lugejaid oma blogisse saada ning ka kliente, soovitan kindlasti õigesti tehtud Facebooki turundust.
Täna lihtsalt on enamus sinu sihtgrupist Facebookis ning kahjuks tasuta turundusega jõuad sa vaid murdosani nendest.
Lõpetuseks
Õigesti üles ehitatud blogi, õige sisu ja õigesti tehtud turundus on üks parimaid viise oma brändi tuntuse tõstmiseks ning uute lojaalsete fännide ja klientide hankimiseks.
Tänan sind ja edukat blogimist!
PS. kui see postitus oli sinu jaoks kasulik, huvitav, humoorikas või lihtsalt meeldis, siis palun jaga seda postitust!
Külalisautor Marko Krist.
Jäta kommentaar...