Blogi kirjutamine: lühike ja lihtne juhend tõeliselt hea blogipostituse kirjutamiseks
Kas sa tead, et B2B ettevõtted, kellel blogi kirjutamine on osa turundustegevusest genereerivad 67% rohkem liide e potentsiaalseid kliente kui need, kes seda ei tee?
Siinkohal tuleb mainida, et mitte kõik blogid ei ole võrdsed ning ei too soovitud tulemusi.
Miks? Sest ei järgita kõige lihtsamaid ja elementaarsemaid soovitusi (tegelikult reegleid), kuidas peab üks hea blogipostitus olema üles ehitatud.
Blogi kirjutamine: lihtne juhend
Ma panen rõhu sõnadele lühikene ja lihtne, sest ma soovin anda sinule kiiresti kõige tähtsamad punktid, mis toovad sulle rohkem lugejaid, rohkem liide ja rohkem kliente.
Mul oli alguses plaan kirjutada väga põhjalik postitus nö “Ultimate Guide”, aga siis ma hakkasin mõtlema, et mis on kõige tähtsam ja vajalikum sinu jaoks?
Ma eeldan, et kui sina oled alles alustamas blogimisega, siis ilmselt vajad sa just väga selgeid ning lihtsaid samme, mida sa saad kohe teha ilma, et peaksid kümneid ja kümneid artikleid läbi töötama nii, et pea huugab.
Seda viimast tegin mina, kui ma ise alustasin.
Ilma pikema sissejuhatuseta, asume asja kallale 🙂
Blogipostituse ülesehitus
Kõigepealt. Blogipostituse taust peaks olema alati valge. Tekst must või paar tooni mustast heledam. Kirjastiil lihtne ja piisavalt suur.
Miks? On tehtud palju erinevaid uuringuid ning tulemused kinnitavad, et sellist artiklit on kõige lihtsam ja meeldivam lugeda.
Kirjuta alati ühele inimesele. Täpselt nii nagu mina kirjutan praegu sulle. Sinu blogipostitus peaks olema justkui vestlus sõbraga. Kasuta palju sina/mina vormis suhtlemist. Lugejal on siis tunne, et sa tõesti räägid temaga (mida sa ju tegelikult teed).
Kasuta lihtsat struktuuri:
- sissejuhatus
- sisu
- kokkuvõte
- üleskutse (call to action)
Kirjuta tulpades
Võib olla oled isegi sattunud mõnele sellisele postitusele
Milline on sinu esimene emotsioon kui sa näed lehekülge täis lõputut teksti? Oh sh*t, kas ma tõesti pean selle kõik läbi lugema…
…ja siis avastad, et ei pea. Pole mingit kohustust ja suure kergendusega lahkud lehelt. Just nii tunneb enamus lugejaid ja seda isegi siis, kui teema on neile tähtis.
Hea on lugeda artiklit, milles on palju valget ehk õhku.
Meil on palju lihtsam infot omastada, kui meile tundub, et seda ei ole palju. Tulbad lasevad lugejal korraga hoomata vaid natukene ning isegi pikk artikkel on palju kergemini loetav. Ja silmadel on ka hoopis mõnusam.
Lisa pilte ja videosid
Meie kõik oleme visuaalsed. Tead ju isegi, et pilt on 1000 sõna. Video on aga 1000 pilti. Seega kasuta blogi kirjutamise juures nii palju pilte kui saad. Loomulikult vaata, et pildid oleksid ikka teemaga seotud ning annaksid väärtust juurde. Videoga sama asi.
Märksõnade kasutamine
Märksõnad või otsisõnad ehk keywords on aluseks sellele, et sinu blogipostituseni jõutakse Googles ja teistes otsimootorites. Ainuüksi otsisõnade otsimisest ja optimeerimisest võiks kirjutada vägagi pika ja põhjaliku artikli, aga tegelikult on ka siin asi üsna lihtne.
Kirjuta eelkõige lugejat silmas pidades, aga ära unusta ka Googlet!
Mida ma sellega mõtlen?
Selle postituse märksõna, õigemini otsingu termin on blogi kirjutamine. Kui sa nüüd vaatad seda postitust selle pilguga, et leida siit märksõna, siis sa näed, et olen seda kasutanud läbi postituse erinevates kohtades.
Märksõna või termini kasutamine blogipostituses:
-
- blogipostituse pealkirjas
- blogipostituse sees erinevates pealkirjades H1, H2, H3 (erinevad pealkirja suurused)
- blogipostituse sisus paksuna, viltusena ja allajoonituna
- vähemalt 1 pilt, kus faili nimi ja “alt tag” sisaldab märksõna
Märksõnade kasutamine sõltub loomulikult ka blogipostituse pikkusest. Kui sa teed lühikese postituse nagu ka see postitus, mida sa praegu loed, siis lihtsalt ei ole võimalik kõiki SEO (otsimootorile optimeerimine) soovitusi järgida. Mäletad, mainisin enne, et kirjuta blogi lugejat silmas pidades?
Google on väga taibukas ja lihtsalt märksõnade sissepressimine (keyword stuffing) ei too sulle soovitud tulemusi. Pigem vastupidi. Google võib saata sulle peale mõne oma hirmsa eluka 🙂 nagu Panda, Pingviin ja Koolibri!
Postituse jagamise võimalus
Kahjuks olen ise vägagi palju näinud blogipostitusi, kus jagamisnupud puuduvad või siis ei ole ma neid lihtsalt märganud. Soovisin jagada seda vinget postitust, aga kui autor on teinud kõik, et ma seda teha ei saaks, mis siis ikka.
Tee oma lugejatele postituse jagamine võimalkult lihtsaks. Kõige parem, kui kasutad alati nähtaval olevaid jagamisnuppe (vaata vasakule). Alati nähtaval olevad nupud toovad sulle lihtsalt rohkem jagamisi kui postituse alguses või lõpus olevad.
Üleskutse
Alati lõpeta oma artikkel kindla üleskutsega ehk, mida sa soovid, et sinu lugejad peale lugemist teeksid.
Näiteks:
Kas sulle on see lühikene juhend- blogi kirjutamine– meeldinud?
Jah! Siis palun vajuta vasakul asuvaid jagamisnuppe ning jaga seda postitust oma sõpradele.
(Päriselt ka, jaga kohe paregu seda postitust 🙂 )
Või hoopis üleskutse kommentaari jätmiseks:
Kas sa said sellest postitusest kõik, mida ootasid? Kui sul on mõni küsimus, siis palun jäta meile kommentaar. Meile meeldib neid lugeda ja me vastame alati kõikidele kommentaaridele.
Kahjuks on nii, et meil kõigil on pidevalt kiire ja tuhat muud segavat faktorit peale selle. Isegi kui mingi postitus lugejale väga meeldib ja on kasulik, tuiskab ta lugemise lõpetades juba uutele jahimaadele. Sõbralik palve meeldinud postitust jagada või kommenteerida, võetakse enamasti rõõmuga vastu 🙂
Ongi kõik. Lubasin ju, et lühike. Alati on sul võimalus (ja kindlasti soovitan seda teha) blogi kirjutamise käigus juurde õppida. Siin on üks väga hea blogipostitus Priit Kallaselt Dreamgrowst.
Kokkuvõte
Õigesti tehtuna on blogi kirjutamine kindlasti üks parimaid viise oma sihtgrupiga suhtlemiseks ning liidide ja klientide hankimiseks. Järgides peamisi punkte, on blogipostituste tegemine ka lihtne.
Isegi kui sa alles alustad oma blogiga, on sul võimalik üsna kiiresti nii mõnestki juba ammu blogivast konkurendist Googles mööda kihutada.
Edukat blogimist!
Külalisautor Marko Krist.
PS. Unustasin mainida, et ma kirjutasin ka ühe päris põhjaliku blogipostituse blogi loomisest. Alates blogiplatvormist, domeenist kuni vajalike pluginateni. Kõik, mida vaja eduka blogi loomiseks. Soovi korral saad postitust lugeda siin:
https://7blaze.com/blogi-poidlakuudi-reisijuht-eduka-blogi-loomiseks/